top of page

HIGH SCHOOL SPORTS March 3, 2023

Thursday Scores:

Boys Basketball:

Section 1A Round of 16:

Goodhue 84 Glenville-Emmons 43

Rushford-Peterson 60 Lanesboro 45

Fillmore Central 61 Faribault Bethlehem Academy 57

Lyle-Pacelli 75 Kingsland 53

Spring Grove 71 Mabel-Canton 33

Randolph 59 Southland 51

Hayfield 58 Wabasha-Kellogg 39

Kenyon-Wanamingo 81 Schaeffer Academy 66

Section 1AA Round of 16:

Rochester Lourdes 55 Pine Island 43

Cannon Falls 79 Winona Cotter 53

La Crescent 81 Blooming Prairie 59

Chatfield 52 Lewiston-Altura 29

Caledonia 96 St. Charles 71

Zumbrota-Mazeppa 61 Triton 57

PEM 89 Dover-Eyota 43

Wrestling:

Hastings won the State Class AAA title 33-32 over #1 seed St. Michael-Albertville at the Xcel Energy Center in dramatic fashion. The Raiders trailed 32-9 but won the last five matches including the title-winning pin by Blake Clemons in the 285 pound heavyweight class.

State Diving:

Red Wing freshman Zach Mikkelson placed seventh and fellow freshman Landin Nelson 16th in the State Class A prelims at The University of Minnesota Aquatics Center. The duo move on to the Class A finals Noon Saturday.

Friday Schedule:

Boys Basketball:

Red Wing at Owatonna 7:15pm pre-game 7:30pm game on Bluff Country 1250 KCUE/KCUE 99FM and on-line at www.kcueradio.com with Jack Colwell.

WIAA Division 3 Regional: Somerset at Prescott

WIAA Division 5 Regional: Loyal at Pepin-Alma

Wrestling:

The first rounds of the individual state meet at the Xcel Energy Center.

Boys Swimming:

Ethan Ihrke of Red Wing in the State Class A prelims of the 100 butterfly.

Saturday Schedule:

Girls Basketball:

Section 1AA Semi-Finals: Winona Cotter vs. Goodhue at Mayo Civic Auditorium 3:45pm pre-game 4pm game on KWNG 106 and on-line at www.kwng.com with Race Roth.

Section 1AA Semi-Finals: Caledonia vs. Rochester Lourdes at Mayo Civic Auditorium 6:30pm.

Section 1AAA Semi-Finals: Austin at Red Wing 6:45pm pre-game 7pm game on Bluff Country 1250 KCUE/KCUE 99FM and on-line at www.kcueradio.com with Jack Colwell.

Section 1AAA Semi-Finals: Byron at Stewartville

Wrestling:

State Finals at Xcel Energy Center

Boys Swimming & Diving:

State Class A Finals at University of Minnesota Aquatics Center 12pm



13 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page