HIGH SCHOOL SPORTS March 3, 2022

Wednesday Scores:

Girls Basketball:

Section 1AAA Quarterfinals: Albert Lea 61 Red Wing 52

Thursday Schedule:

Boys Basketball:

Section 1A: #14 seed Faribault Bethlehem Academy at #3 seed Goodhue 6:45pm pre-game 7pm game on KWNG 106 and on-line at www.kwng.com with Jack Colwell.

Section 1A: #16 seed Wabasha-Kellogg at #1 seed Hayfield

Section 1AA: #14 seed Blooming Prairie at #3 seed Lake City 6:45pm pre-game 7pm game on KLCH Lake Hits 95 and on-line at www.lakehits95.com with Craig Kennedy.

Section 1AA: #10 seed Zumbrota-Mazeppa at #7 seed Chatfield

Section 1AA: #15 seed St. Charles at #2 seed PEM

Girls Basketball:

WIAA Division 3 Sectional Semi-Final: Prescott vs. St. Croix Falls at Baldwin-Woodville

Boys Swim & Dive:

Senior Tyler Johnson of Red Wing at State Class A Diving at University of Minnesota Aquatics Center. Red Wing has their 200 yard medley relay team and Ethan Ihrke in the 100 butterfly Friday with the Class A Session starting at 12pm.

Wrestling:

MSHSL Team Tournament today at the Xcel Energy Center in St. Paul. Hastings in Class AAA is the only area team in action.

Friday Schedule:

Boys Basketball:

Red Wing (14-11) at Owatonna (23-2, 21-0 in the Big 9) 7:15pm pre-game 7:30pm game on Bluff Country 1250 KCUE/KCUE 99FM and on-line at www.kcueradio.com with Jack Colwell.

WIAA Division 3 Regional: Osceola at Prescott

WIAA Division 4 Regional: Plum City/Elmwood at Whitehall

WIAA Division 5 Regional: Hillsboro at Alma-Pepin

Wrestling:

MSHSL State Individual Tournament at the Xcel Energy Center in St. Paul with wrestlers from Lake City, Goodhue, Zumbrota-Mazeppa, Cannon Falls, PEM and Wabasha-Kellogg in competition.

Boys Swim & Dive:

State Class A Prelims at The University of Minnesota Aquatics Center 12pm

Saturday Schedule:

Girls Basketball:

Section 1AA Semi-Finals: Lake City (19-8) vs. Goodhue (25-3) at Rochester Mayo Civic Auditorium 10:45am pre-game 11am game on KWNG 106 and on-line at www.kwng.com with Jack Colwell and KLCH Lake Hits 95 and on-line at www.lakehits95.com with Craig Kennedy.

Section 1AA Semi-Final: Rochester Lourdes vs. Winona Cotter 1:30pm

Wrestling:

MSHSL Individual Championships at The Xcel Energy Center in St. Paul

Boys Swim & Dive:

State Class A Finals 12pm at The University of Minnesota Aquatics Center


19 views0 comments

Recent Posts

See All